Įdomūs faktai apie cukrų


Žodis cukrus šiandien apima daugybę rūšių: turime baltą, rudą, tamsiai rudą, kristalinį, rafinuotą, nerefinuotą ir t. t. Dar galime cukrų skirstyti pagal jo formą ir supakavimą. Pateikiame jums įdomiausius faktus apie fasuotą cukrų ir cukrų kubeliais.



Cukrus kubeliais

Šie maži kubeliai yra gražus būdas patiekti cukrų prie karštų gėrimų, o mūsų seneliai juos valgydavo kaip saldumynus. Išrasti jie buvo dar 1840 m. Jakub Krystof Rad vadovavo cukraus fabrikui ir gamindavo kūgio formos cukraus luitus. Kol vieną dieną pirštą įsipjovusi jo žmona paklausė, ar neįmanoma sugalvoti patogesnio būdo. Šie buvo dideli ir kieti, juos reikėdavo gremžti su peiliuku ar specialiu į žirkles panašiu prietaisu. 



Beje, angliškas žodis „sugarloaf“ (lietv. cukrus + kepalas) reiškia kūgio formos kalnus, kurie yra panašūs į tuo metu gamintą cukraus formą.

J. K. Rad sugalvojo, kad fabrike naudojamus įrenginius galime pakoreguoti ir gaminti mažus cukraus kubelius, tad neliks jokio galvos skausmo jį pjaustant.

Nors cukrų kubeliais patogiausia naudoti karštuose gėrimuose, tradicijas mėgstantys žmonės iki šiol jį deda į alkoholinius ar kitus šaltus gėrimus ir mėgaujasi, kaip jis palaipsniui ištirpsta.


Kubeliai taip pat yra patogu, nes visada suvartosite tikslų cukraus kiekį. Šiandien jie gaminami įvairių dydžių, vieni jų gali atstoti pusę arbatinio šauktelio, o kiti ir du šaukštelius cukraus. Šie saldūs kubeliai mėgiami ir maisto dekoratorių, kurie sukuria daugybę būdų jam panaudoti, o ir patys kubeliai įgauna įvairių spalvų ir formų.


Fasuotas cukrus

Populiariausias būdas – pirkti po maždaug 1 kg supakuotą birų cukrų ir supilti jį į cukrines, tačiau kartais neišvengiamai patogesnis būdas yra mažais pakeliais fasuotas cukrus. Būtent tokius pakelius dažniausiai rasite kavinėse, restoranuose, biuruose. Jų populiarumas išaugo su kavų išsinešti kultu, nors šie pakeliai buvo sukurti dar XX a. viduryje.

Šandien egzistuoja net kolekcionavimo kultas rinkti šiuos cukraus pakelius pagal cukraus tipą, įpakavimo spalvą, šalį ir t. t. Tai vadinama „Sucrology“.


Nors šio pakavimo metodo išradėjas Benjamin Eisenstadt planavo, kad žmonės pakelį plėš per vidurį ir tokiu būdu pils cukrų į puodelį, praktika parodė, kad daugeliui patogiau yra nuplėšti pakelio viršų ir tuomet jo turinį supilti. Pirmasis variantas geriau, nes nelieka papildomos nereikalingos šiukšlės, o antrasis – nes lengviau dozuoti cukraus kiekį bei palikti, jei nereikia viso kiekio.


Taigi paprastas kavos ar arbatos pasaldinimas gali virsti ne tik įpročiu, tačiau ir jūsų puoselėjama gražia tradicija. Vieniems labiau patinka cukrus kubeliai, kurie primena vaikystę. Kiti negali atsiskirti su savo mylimiausiu šaukšteliu, kuris idealiai dozuoja cukraus kiekį. Arba kiekvieną pasitaikusią progą renka vis naujus ir gražesnius cukraus pakelius į savo kolekciją.