KAIP VALGYTI VAISIUS IR DARŽOVES?


Vaisius ir daržoves turėtume valgyti kasdien ir daug. Tačiau ką rinktis būtent, kiek jų valgyti ir kada? Atsakymus galite rasti skirtingose teorijose – vaisiai ir daržovės pagal sezoniškumą, pagal kraujo grupę, pagal spalvas. Trumpai pristatome jums kiekvieną iš jų.


Vaisiai ir daržovės pagal sezoną

Anot šio metodo, naudingiausia rinktis sezoninius produktus, nes būtent tada jie yra ne tik pigiausi, tačiau ir turintys daugiausiai vitaminų bei kitų naudingų medžiagų. Be to, patys skaniausi.

Vasara

Vasaros sezonas yra pats dosniausias, kai Lietuvoje galime tiesiog darže nusiskinti kvepiantį agurką, prisirpusią braškę ir nereikia jokių pagardų mėgautis šiomis gėrybėmis. Vasarą karaliauja nektarinai, persikai, melionai ir arbūzai. Pastarieji yra vasaros hitas, kuris padeda atsigaivinti ir skaniai suvartoti daug skysčių. Šiltuoju laikotarpiu pilnais žandais mėgaukitės mėlynėmis, avietėmis, vyšniomis, trešnėmis, žemuogėmis, agrastais. Šios uogos – puikus būdas užkandžiauti darbe, įgauti energijos bei papildyti vitaminų atsargas. Šilčiausiu metų laiku būna pačios skaniausios cukinijos, paprikos, morkos, baklažanai, žirneliai, pomidorai. Nors yra daugybė receptų, kaip paįvairinti šių daržovių valgymą, rekomenduojame jas kuo mažiau apdoroti prieš valgymą, nes šiuo laikotarpiu šios daržovės – natūraliai gardžios.

Ruduo

Rudens pradžioje pasirodo saldieji persimonai, granatai, kiviai. Nors obuolius rekomenduojama valgyti bene kasdien, o ir parduotuvėse jų galima rasti visada ir net kelių skirtingų rūšių, ruduo yra obuolių ir kriaušių metas, kai pasirodo vis naujų šių vaisių pyragų variacijų. Taip pat išlieka gardūs pomidorai, cukinijos, baklažanai, kurie tampa puikiu pagrindu pietums ar vakarienei.

Žiema

Šaltuoju sezonu Lietuvoje turime skurdesnį daržovių ir vaisių pasirinkimą, tačiau vis vien galime atrasti sveikų ir gardžių pasirinkimų. Tai ridikai, topinambai, griežčiai, taip pat itin naudingos raugintos daržovės. Štai rauginti kopūstai turi net daugiau naudingų medžiagų nei neapdoroti. Šiuo laikotarpiu – citrusinių vaisių sezonas pietinėse šalyse, todėl nepamirškite mėgautis ir jais.

Pavasaris

Pavasarį organizmas patiria didžiausią vitaminų trūkumą po žiemos, todėl labai svarbu pradėti susigrąžinti juos valgant dar daugiau daržovių. Ankstyvas pavasaris pradeda lepinti rabarbarais, špinatais, ridikėliais, svogūnų laiškais.

Vaisiai ir daržovės pagal spalvas

Pastebėta, kad vaisių ir daržovių spalva yra susijusi su turimomis maistingosiomis medžiagomis. Todėl galima išskirti 5 spalvų grupes. Raudona – braškės, pomidorai, vyšnios, greipfrutai, arbūzas. Juos valgydami apsirūpinsite stipriais antioksidantais, stiprinsite imuninę sistemą, širdies ir kraujagyslių sistemą. Žalia – agurkai, cukinijos, špinatai, kopūstai. Valgydami šias daržoves, turėsite stipresnius kaulus, palaikysite įprastą ląstelių augimą.

Oranžinė/geltona – morkos, apelsinai, melionai, moliūgai, persikai. Dvi pagrindinės priežastys valgyti šių spalvų produktus – graži, švytinti oda bei geras regėjimas. Balta – svogūnai, česnakai, bulvės, žiediniai kopūstai, bananai. Šie produktai pasižymi antibakterinėmis medžiagomis, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Mėlyna/violetinė – mėlynės, figos, baklažanai, vynuogės, juodieji serbentai. Jie užkerta kelią senėjimo procesams, gerina smegenų veiklą, saugo ląsteles nuo pažeidimų, onkologinių ligų.

Vaisiai ir daržovės pagal kraujo grupę

Tokia teorija yra taikoma ne tik vaisiams ir daržovėms, tačiau visai mitybai, todėl žinodami savo kraujo grupę galėsite įvertini, kaip jūsų organizmas toleruos tam tikrus produktus, ką virškins lengvai ir greitai.

Jeigu jūsų kraujo grupė 0 (pirma) valgykite brokolius ir špinatus, o vengti turėtumėte kopūstų. Turintys A grupę (antra) žmonės turėtų valgyti itin daug daržovių, išskyrus pomidorus, bulves, alyvuoges. B grupė (trečia) taip pat turėtų saikingai valgyti pomidorus, tačiau bulvės ir kopūstai puikiai tinka jūsų organizmui. AB grupės (ketvirta) organizmai puikiai reaguoja į žalios spalvos daržoves, ananasus.

Visi trys metodai skirtingi, tačiau esmė ta pati – vaisius ir daržoves turime valgyti kasdien ir skirtingus, kad gautume kuo daugiau naudingų medžiagų ir puikiai jaustumėmės.