KIEK PUODELIŲ KAVOS PER DIENĄ IŠGERTI SVEIKA?


Daugelis mūsų savo ryto biure neįsivaizduoja be kvapnaus kavos puodelio. Kur gali būti geresnė vieta pasišnekučiuoti su kolegomis bei gauti dienos dozę kofeino, jei ne prie kavos aparato? Kava prabudina akis ir praskaidrina tamsų rytą. Tačiau tuo viskas nesibaigia ir vakare jau net negalite prisiminti, kiek šiandien puodelių kavos išgėrėte? Norime su jumis pasidalinti savo įžvalgomis bei patarimais, į ką reikia atkreipti dėmesį, kad šis kvapnus energetinis gėrimas teiktų malonumą ir nekentų sveikatai.

Kada geriausia gerti kavą?

Kavos gėrimas, be abejonės, yra įprotis. Juk būtent po nakties miego turėtume jaustis pailsėję ir žvalūs, tačiau negalime pradėti jokių darbų be papildomo stimuliatoriaus – kofeino. Paprasčiausias pavyzdys yra per tūkstančius metų susiformavęs žmonių biologinis laikrodis. Jis lemia, kiek valandų miegui mums reikia, kokia mūsų reakcija ir pan. Mokslininkai teigia, kad kavą geriausia yra gerti tada, kada yra sumažėjęs kortizolio kiekis, vadinasi, ne iš karto prabudus, tačiau praėjus kelioms valandoms – maždaug 10–12 val., kitas etapas būtų 14–18 val. Apie tai, kokiu metu ir kodėl reikia gerti kavą daugiau galite sužinoti ir šiame video.

Kiek kavos gerti?

3–4 puodeliai (arba 300–400 mg kofeino) per dieną – teigia mokslininkai. Tai yra kiekis, teikiantis naudą žmogaus organizmui ir nėra jokių įrodymų, kad toks kiekis kaip nors kenktų sveikatai. 100–300 mg kofeino per dieną padidina budrumą, fizinį aktyvumą, pagreitina mąstymą. Didesnės negu 400–600 mg dozės atvirkščiai – gali sukelti liūdesį, nerimą, padidinti nervingumą, irzlumą. Puodelyje kavos be kofeino yra 2–8 mg kofeino, o filtruotos kavos puodelyje – 85–100 mg. Nors dabar populiaru gerti kavą be kofeino, moksliniai tyrimai rodo, kad būtent ji skatina širdies ligų vystymąsi. Taip yra todėl, kad vietoje natūralaus kofeino yra naudojami kiti sintetiniai priedai.

Kaip tinkamai paruošti kavą?

Nuo to, kaip paruošite kavą, priklausys ir jame esantis kofeino kiekis. Klaidinga manyti, kad kuo labiau skrudinta kava, tuo daugiau kofeino ji turi. Atvirkščiai, skrudinimas naikina kofeiną ir didžiausias jo kiekis yra žalioje kavos pupelėje. Pavyzdžiui, Robustos pupelių sudėtyje kofeino yra daugiausia ir dažniausiai ši rūšis naudojama tirpiai kavai gaminti. 

Galiausiai, kuo ilgiau kava turi sąlytį su vandeniu, tuo daugiau ji turi kofeino. Todėl specialiu aparatu ruošiama kava turi jo mažiausiai. Per aparatą kava turėtų ištekėti per 25 s, vadinasi, tai ir yra laikas, kai tirščiai kontaktuoja su vandeniu. Tarkime, jei pusvalandį geriate užplikomą kavą, jos tirščiai šį ilgą laiką kontaktuoja su vandeniu ir tuomet yra išskiriamas žymiai didesnis kofeino kiekis. Išeitis – tirščius nukošti.

Pasinaudokite šiais patarimais ir leiskite sau be graužaties ir su pasimėgavimu gerti kavą. Juk ir šiam gėrimui puikiai tinka posakis „Laikas, saikas ir vieta“.