PATARIMAS VADOVAMS: SIEKDAMI ĮMONĖS SĖKMĖS – PASIRŪPINKITE DARBUOTOJŲ SVEIKATA


„Sveikas žmogus – laimingas ir pilnavertis darbuotojas, skiriantis visas jėgas darbui. Todėl kiekvienos įmonės vadovas turėtų būti suinteresuotas savo darbuotojų sveikata ir emocine būkle“, – tvirtina mitybos konsultantė ir sporto trenerė Edita Poškaitienė.

Darbe praleidžiame didžiąją savo gyvenimo dalį, o jeigu tas darbas trunka mažiausiai 8 valandas biure, pildant dokumentus ir atsakinėjant į elektroninius laiškus, dažnai tokio gyvenimo rezultatas – celiulitas, antsvoris ir kitos sveikatos problemos. Anot E. Poškaitienės, darbo rezultatai didžiąja dalimi priklauso nuo žmogaus fizinės ir emocinės būklės, tad atsižvelgdami į tai, darbdaviai turi būti suinteresuoti darbuotojų sveikata ir sudaryti visas galimybes ją puoselėti darbe.

Sveikos gyvensenos specialistė pateikia kelis patarimus, kuriais vadovaujantis įmonių vadovai gali pasirūpinti darbuotojų sveikata ir išlaikyti darbingą atmosferą biure.

Kavą keičiame tyru vandeniu

Pasirūpinkite, kad darbo vietoje visada po ranka darbuotojams būtų vandens (vandens aparatas, didelis stiklinis ąsotis). Tyras vanduo mažina nuovargį, teikia energijos ir slopina alkį. Tad puoselėkite tradiciją biure gerti tyrą vandenį ir nepropaguokite kavos gėrimo kulto, nes ji apsunkina kasdien ją geriančių žmonių stresinę būklę. Norite paskatinti darbuotojus gerti tyrą vandenį – įsigyti dailiai atrodančias taures, taip pat pasirūpinkite, kad būtų galimybė vandenį pagardinti griežinėliu citrinos, agurko ar mėtos lapeliu.

Judėjimo akcijos ir atrakcijos

Fizinis aktyvumas teigiamai veikia protinę veiklą. Tačiau žmonės, dirbantys biure, didžiąją laiko dalį praleidžia sėdėdami prie kompiuterio (neretai net neatsistoja, o tiesiog persistumia kėdę nuo savo darbo stalo prie gretimo), todėl būtina juos skatinti kuo daugiau judėti. Kaip tai padaryti? Pavyzdžiui, darbuotojams organizuokite akcijas „Lipk laiptais – pamiršk liftą“ arba „Į darbą – pėsčiomis“. Nors kartą per dieną galima suorganizuoti bendras darbuotojų mankštas, kurios trunka 5-10 min.

Turint dideles patalpas biure, galima naudotis riedučiais, paspirtukais, dviračiais. Skatinant taisyklingą laikysena, vietoje kėdžių galima naudoti kamuolius. Organizuokite krepšinio, kvadrato, futbolo varžybas, eikite į žygius pėsčiomis. Daugelis tokių veiklų reikalauja minimalių investicijų, o nauda – akivaizdi.

Pasižiūrėkite, kokias mankštas kolegoms suorganizavo konkurso „Šauniausia biuro administratoriai 2016“ dalyviai.


Pietums – taip

Pietūs ir pusryčiai yra labai svarbi dienotvarkės dalis, todėl svarbu, kad darbuotojas valgytų sveikai, o ne „prisikimštų“ sumuštinių ar greito maisto ruošinių. Skubotai privalgęs nevisaverčio maisto, žmogus tampa mieguistas, nedarbingas, jo pagrindinis noras tampa – nusnausti valandėlę, o ne darbuotis toliau. Konsultuojant klientus dažnai išgirstu nusiskundimų – „turiu daug darbo, todėl nepietauju“. Tokie klientai dažniausiai turi viršsvorio, virškinimo sutrikimų, tad tenka juos paraginti įsigyti gražią dėžutę, pietus gamintis namuose ir juos neštis į darbą. Svarbu pietauti ne prie darbo stalo, viena ranka atrašinėjant elektroninius laiškus, o ramiai juos sukrimsti atsitraukus nuo darbų, kad pajaustumėte sotumo jausmą. Darbdaviui svarbu pasirūpinti, kad darbuotojai biure turėtų atskirą erdvę, kur galėtų bent pusvalandžiui ramiai atsikvėpti ir nieko netrukdomi papietauti. Idėja – sukurkite tradiciją kartą per savaitę pietauti biure atsinešant ar užsisakant sveikų užkandžių.

Savo sveikų pusryčių idėjomis dalinasi šauniausi administratoriai.


Žalingiems įpročiams – ne

Dažnai prie įvairių įstaigų durų tenka matyti gausų rūkančių vyrų bei moterų būrį, kurie tik radę laisvą minutę taip „ilsisi“. Esant galimybei, pastatykite stalo teniso stalą, kad darbuotojai turėtų galimybę 10 minučių atsikvėpti žaisdami, o ne rūkydami. Jau atsiranda ir tokių įmonių, kurios kompensuoja darbuotojams užsiėmimus, padedančius mesti rūkyti. Nerūkantis darbuotojas ne tik tausoja savo sveikatą, bet ir darbo laiką.

Paskirkite atsakingą asmenį

Įmonių vadovai dėl darbų gausos dažniausiai neturi laiko užsiimti įvairių akcijų organizavimu ar sveiku įmonės klimato kūrimu. Tad jo pavedimu, geriausiai tokį darbą atliks žmogus, kuris turi tiesioginį kontaktą su kone visais įmonės darbuotojais. Iš praktikos galiu pasakyti, kad dažniausiai toks žmogus – biuro administratorius. Tad paveskite darbuotojų sveikatos puoselėjimą jam, o jis pasirūpins šiais mažais, tačiau naudingais įmonei akcentais.