KODĖL, KADA IR KIEK REIKIA GERTI VANDENS?


Kodėl reikia gerti vandenį? Kiekvieną dieną vien kvėpuodami, prakaituodami prarandame dalį skysčių. Gerai savijautai palaikyti yra svarbu atstatyti vandens balansą, nes net du trečdalius žmogaus organizmo sudaro skysčiai. Kai žmogaus organizmas praranda skysčius – jis nustoja funkcionuoti. Tarkime, jeigu prarandame 1% vandens, sutrinka dėmesys, atsiranda irzlumas. Be maisto galėtume išgyventi net iki 2 mėnesių, tačiau be vandens neišgyventume net savaitės.

70% smegenų sudaro vanduo, todėl pajutus galvos skausmą, visų pirma reikėtų išgerti stiklinę vandens. Dar vienas privalumas, jog vanduo padeda palaikyti gražią ir jaunatvišką odą. Žinoma, didesnis skysčių kiekis nepanaikins atsiradusių raukšlių, tačiau tinkamas vandens vartojimas aprūpina mūsų odos ląsteles ir apsaugo nuo odos senėjimo. 

Kada reikia gerti vandenį?

1. Tegul jūsų rytas prasideda viena ar net dviem stiklinėmis vandens. Kodėl? Vanduo ryte išplaus skrandį ir virškinamąjį traktą. Taip pat pažadins organizmą ir bus žymiai lengviau išgerti reikiamą skysčių kiekį per dieną.

2. Troškulys ir alkis dažnai yra maišomi. Pajutę alkį, visų pirma išgerkite stiklinę ar dvi vandens, tada ir suprasite – esate alkanas ar ištroškęs. Tokiu būdu 40% suaktyvės ir medžiagų apykaita.

3. Dažnai atrodo, kad gerti reikia tada, kai esi ištroškęs, tačiau šį jausmą pajuntame, kai organizmui trūksta jau apie 1 l skysčių, o kai jo trūksta dar daugiau, troškulio jau galime ir nejausti.

4. Prieš kavos ar po kavos puodelio, išgerkite stiklinę vandens. Kava yra diuretikas, t. y. jis varo skysčius iš organizmo, todėl būtina atstatyti vandens balansą.

5. Vanduo yra svarbus ir prieš mokymąsi bei kitą atliekamą protinį darbą, kad smegenys gautų pakankamą energijos kiekį.

6. Vandens stiklinę reikėtų išgerti likus bent pusvalandžiui iki valgio, tokiu būdu skrandis bus pasiruošęs maistui, be to, tokiu būdu išvengsite persivalgymo. Tačiau vandens nereikėtų gerti pavalgius, nes tada jau skrandis persipildo, gali sutrikti virškinimas, dingti energija.

Kiek reikia gerti vandens?

Organizmui reikalingas skysčių kiekis dienai yra labai individualus, tai priklauso nuo lyties, nuo amžiaus, nuo žmogaus svorio, sveikatos ir t. t. Pradėjus aktyviau judėti reikėtų gerti apie pusę litro daugiau vandens nei įprastai.

Paprasčiausia formulė, padedanti nustatyti, kiek vandens jums derėtų gerti yra tokia – savo svorį kilogramais padauginkite iš 0,03. Gautas skaičius parodys, kiek litrų vandens turėtumėte išgerti kiekvieną dieną. Tarkime, jeigu sveriate 50 kg, jums reikės 1,5 l skysčių dienai.

Jeigu geriate per daug vandens, taip pat sukeliate savo organizmui žalą – iš organizmo yra išplaunami mineralai. Todėl būtinai sekite savo išgeriamą skysčių kiekį. Be to, reikia nepamiršti, kad ir žalia nesaldinta arbata, sriuba taip pat yra skysčiai.

Mėgaukitės vandens teikiama nauda ir rūpinkitės savo sveikata tiek biure, tiek namuose.